Alu kola - rady jak správně pečovat o ALU KOLA

01.09.2013 00:00

Víte jak se nejlépe postarat o alu kola, aby vám na vašem voze dělala radost co nejdéle? Přečtěte si rady jak správně pečovat o alu disky, čím nejsnáze odstraníte nečistoty a jaké prostředky mohou vaše disky nenávratně poškodit.

Čištění alu kol

Nejúčinnější je pravidelnost zez ohledu na značku disků, či míru kvality povrchu slitiny, z níž jsou vaše disky vyrobené, platí jako nejúčinnější jednoduché, avšak často opomíjené, pravidlo v péči o kola – jejich pravidelné jemné čištění. Vždy dosáhnete delší životnosti a krásy alu kol, pokud jim věnujete trochu pozornosti v pravidelných intervalech. Častější péče je efektivnější také z pohledu pracnosti čištění kol. Nenechávejte nečistoty na kolech zbytečně přisychat, sůl, bláto, jemné částečky z brzdových destiček, a jiné hrubé nečistoty (zvláště pokud jsou vystaveny silnému slunečnímu záření) narušují mikroskopické póry na povrchu disku. V extrémním případě pak alu kola mohou zůstat trvale ušpiněná (neodstranitelné nečistoty), zažloutnout, nebo může dojít k narušení lakované povrchové vrstvy, která se začne v místě poškození odlupovat.

Správný postup při čištění alu disků

Čistěte pouze vychladlá kola protože bezprostředně po jízdě jsou horká jak kola, tak i brzdy. Údržbu provádějte nejlépe ve stínu, aby vám omývané nečistoty na kolech znovu nepřisychaly. Připravte si do nádoby teplou vodou, do které přidejte pár kapek běžného saponátu s odmašťujícím účinkem. Kola jemně omývejte jemnou houbou bez abrazivní vrstvy, jemným kartáčem či hadříkem. Nepoužívejte drsné abrazivní čističe ani předměty – riskujete poškození disku. Jemným suchým hadříkem kola otřete do sucha, případně přeleštěte. Postup opakujte nejlépe 1× týdně. Silné znečištění alespoň opláchněte čistou vodou bezprostředně po jízdě, jakmile kola a brzdové destičky zchladnou.

Čeho se při údržbě vyvarovat

Na alu kola zásadně nepoužívejte abrazivní prostředky a agresivní čističe na bázi kyseliny – poškodí lakovaný povrch kola! S použitím těchto prostředků jde sice mytí kol téměř bez námahy, avšak z dlouhodobého hlediska dochází ke stále znatelnějšímu a hůře odstranitelnému znečištění. Neuskladňujte disky ušpiněné (např. přes zimu), dlouhodobé působení nečistot může výrazně narušit kvalitu jejich povrchu.

Jak odstranit z alu kol asfalt nebo silné znečištění

V letních měsících nebo při opravách silnic se často stává, že na některých místech vozovek asfalt doslova teče. Pokud vám po průjezdu takovým místem ulpí na discích pár kapek asfaltu, můžete jej odstranit pomocí smotku vaty a obyčejného sádla. Větší znečištění lze odstranit pomocí technického benzínu, zde buďte však velmi opatrní, v extrémním případě by u některých disků mohlo dojít k poškození povrchové lakované vrstvy. Vždy proveďte nejprve test na málo viditelném místě a teprve v případě, že místo zůstalo zcela nepoškozené, očistěte zbytek kola. Abyste minimalizovali riziko poškození, vždy používejte co nejmenší množství technického benzínu nutné k dokonalému očištění. Bezprostředně poté omyjte kola vlažnou vodou s přídavkem saponátu.